MiniCalendar

ΔΤΤΠΠΣΚ

Προνήπια: Ομαλή μετάβαση στο Νηπιαγωγείο

Πως να προετοιμάσετε τα παιδιά σας κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού για την ομαλή μετάβασή τους στο νηπιαγωγείο, ως προνήπια.

Το καλοκαίρι είναι μια περίοδος ξεγνοιασιάς και διακοπών για τους μικρούς μαθητές και ταυτόχρονα είναι και η καταλληλότερη περίοδος να προετοιμάσετε το παιδί σας για την είσοδό του στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση.

Δημιουργήστε θετικές προσδοκίες για το νέο του σχολείο μέσα από:

• συζητήσεις,
  • παιχνίδια (πχ παίζουμε πως πάμε στο νηπιαγωγείο, πως θα παίζεις με τους φίλους σου στο νηπιαγωγείο),
  • σχετικά βιβλία

Εξασκείστε το παιδί σας σε απαραίτητες δεξιότητες αυτονομίας:

• να πηγαίνει τουαλέτα μόνο του
  • να πλένει μόνο του τα χέρια (Βασικοί Κανόνες Υγιεινής)
  • να τρώει μόνο του
  • να ντύνεται και να ξεντύνεται μόνο του
  • να αναγνωρίζει και να φροντίζει τα πράγματά του

Συζητήστε κανόνες συμπεριφοράς:

• πώς παίζουμε όλοι μαζί (με τα άλλα παιδιά)
  • μοιραζόμαι τα πράγματα του σχολείου με τους άλλους
  • ακολουθώ τους κανόνες του σχολείου (βασικοί κανόνες μέσα στην τάξη: δεν χτυπάμε-δεν τρέχουμε-δεν φωνάζουμε)
  • ακολουθώ τις οδηγίες του νηπιαγωγού

Εξασκείστε αυτούς τους κανόνες σε χώρους όπου το παιδί σας συναναστρέφεται με άλλα συνομήλικα παιδιά (πχ πάρκο, παιδική χαρά, στη θάλασσα)

ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ ΓΡΑΜΜΑΤΑ και ΑΡΙΘΜΟΥΣ σαν "καλοκαιρινό φροντιστήριο" με την σκέψη ότι κάτι θα πρέπει να ξέρει όταν πάει στο νηπιαγωγείο!

Διαβάστε περισσότερα εδώ.

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ !   Ραντεβού το Σεπτέμβρη με όρεξη για μάθηση και κέφι για παιχνίδι!

Copyright © 2013. Νηπιαγωγείο Κάτω Καμήλας Σερρών Rights Reserved.