MiniCalendar

ΔΤΤΠΠΣΚ

Ασφαλώς Κυκλοφορώ 2012-2013

Πρόγραμμα ΣΕΠΕΔ σχολικής χρονιας 2012-2013

"Στόχος βραχυπρόθεσμος του προγράμματος είναι η ευαισθητοποίηση κυρίως των μαθητών αλλά και των εκπαιευτικών και του γενικού πληθησμού, αναφορικά με την πρόληψη των τροχαίων ατυχημάτων.

Στόχος μακροπρόθεσμος είναι η δημιουργία μελλοντικών πολιτών, οι οποίοι θα υιοθετήσουν πρακτικές ασφαλούς οδικής συμπεριφοράς με στόχο τη μείωση της επίπτωσης των τροχαίων ατυχημάτων.

Γιατί είναι σημαντικό να μάθουν τα παιδιά να κινούνται σωστά στο δρόμο:

Τα παιδιά δεν έχουν την ίδια ωριμότητα με τους ενήλικες για να καταλάβουν τι είναι επικίνδυνο και ότι όχι. Αντιλαμβάνονται, βλέπουν και ακούν την κίνηση των οχημάτων διαφορετικά από τους ενήλικες.

Έχουν:

• Περιορισμένο οπτικό πεδίο εξαιτίας του μικρού τους ύψους, το 1/3 λιγότερο από αυτό των ενηλίκων.
  • Μεγάλη εμπιστοσύνη στον εαυτό τους.

Παρορμητική συμπεριφορά. Εάν βρεθούν σε κίνδυνο, πανικοβάλλονται και καθοδηγούνται από τις παρορμήσεις τους. Όταν είναι με παρέα, το ένα παρασύρει το άλλο.

• Δυσκολία προσανατολισμού στο χώρο.Δύσκολα ξεχωρίζουν το αριστερά από το δεξιά.
  • Δυσκολία να καταλάβουν τη σχέση μεταξύ ταχύτητας, απόστασης και μεγέθους. Δεν μπορούν να αξιολογήσουν πόσο γρήγορα κινείται ένα αυτοκίνητο ή πόσο μακριά είναι.
  • Είναι εγωκεντρικά. Θεωρούν ότι αφού εκείνα βλέπουν, τα βλέπουν και οι άλλοι.
  • Δεν καταλαβαίνουν σύθετα προβλήματα και εστιάζουν σε ένα πράγμα κάθε φορά πχ την μπάλα που κύλησε στο δρόμο και όχι τα διερχόμενα οχήματα.
  • Δεν μπορούν να αναγνωρίσουν από πού έρχεται ο ήχος.
  • Νομίζουν ότι είναι καλύτερα να διασχίζουν το δρόμο τρέχοντας, γιατί έτσι θα αποφύγουν κάποιον ενδεχόμενο κίνδυνο."

Απόσπασμα από το βιβλίο του προγράμματος "Σκέφτομαι, παρατηρώ, με ασφάλεια κυκλοφορώ"

Τα νήπια μέσα από το πρόγραμμα μαθαίνουν:

• πως να περνούν τον δρόμο πεζοί
  • τι πρέπει να κάνουν ως επιβάτες στο αυτοκίνητο (και λεωφορείο)
  • τι πρέπει να κάνουν ως ποδηλάτες
  • τι πρέπει να προσέχουν επιπλέον τη νύχτα
  • τα συνηθέστερα σήματα του κώδικα οδικής κυκλοφορίας

Copyright © 2013. Νηπιαγωγείο Κάτω Καμήλας Σερρών Rights Reserved.